Menu Close

Past and present Mayors

  • W. F. Nelson, 1870s
  • C. T. O. King, 1880s and served three terms
  • H. A. Williams, 1890s
  • Arthur Barclay, 1892-1902
  • Gabriel M. Johnson, 1920s
  • Nathan C. Ross, 1956-1969
  • Ellen A. Sandimanie, 1970s and first woman to hold the position
  • Ophelia Hoff Saytumah, 2001–2009
  • Mary Broh, February 2009–February 2013
  • Henry Reed Cooper, March 2013-July 2013
  • Clara Doe-Mvogo, 2014–2018
  • Jefferson T. Koijee 2018- Present
This is the official website of the City Government of Monrovia